Yıl sonu kapanış

Her yıl biterken hesaplaşmalarla karışık yeni seneden (=yeni senedeki kendinden) beklentilere girme duygusu kaplıyor beni. Bir dakika farkla başka bir aleme, başka bir serüvene atıldığın yanılsamasını her yıl tekrarlamadan edemiyorum. Sanki değişecekmiş, sanki değiştirebilecekmiş gibi trajikomik bir rüyada süzülüyorum. Yapılan hesaplaşmalardan arta kalanlarla biraz buruk ama önünde uzanan yeni yolun bilinmezliğine karşı da korkuyla karışık heyecanla yaklaşıyorum. Halbuki biliyorum ki, ne sonları ne de başlangıçları belirleyen takvimler değil. Takvimler geçmişi ya da geleceği hatırlatma görevini üstlenmekten öteye geçemiyor özünde. Sonlar ve başlangıçlar ise ‘şimdi’nin meseleleri. İçinde olduğun an belirliyor neyin sonundayız neyin başındayız. O an içindeki sen belirliyorsun. Yoksa 31 Aralık hep aynı yerinde duruyor takvimde. Kayıplarıyla kazandırdıklarıyla geçmiş bitmiş yılın çıkış kapısında sessizce bekliyor, uğurluyor.

Benim bu yılki bilanço hareketlerim inişli çıkışlıydı. Kayıplar hanesinde hayatımın mihenk taşlarından olan güçlü ve inançlı bir kadın vardı. Hala inceden inceye kanayan ve sızlayan bir yara bıraktı giderken. Kazançlar hanesine ise hayatın tüm gamını kederini unutturan bir güzel ve şefkatli adam ve güzelliğini gri bulutların bile gölgeleyemediği bir bohem şehir yazdım. Sabitlerimiz olan hayaller ve hayal kırıklıkları ise her zamanki yerlerini aldılar hesapların içinde. Artık dip toplamda eskisi kadar büyük etkiler yaratmadıkları da gözden kaçmadı.

Ve yıl bitti…Kalan son bir kaç saatte şanslıysak nehir kenarında güzel bir nokta bulup havai fişek gösterilerini izleyebileceğiz ve sarhoş kalabalıkla beraber yeni senenin ilk dakikalarında güzel bir şehrin sokaklarında yürüyerek kaybolacağız.

Yeni yıl dileğim ise yine aynı: geçmişte ve gelecekte boğulmadan ‘şimdi’nin içinde daha fazla farkındalıkla geçecek bir yıl olsun.

simdi

Cafe Şimdi – Tünel / 2015

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s